Péld 26:1 – 26:28

Bolond, rest és hamis emberek nem méltók tisztességre

1 Mint a hó a nyárhoz és az eső az aratáshoz, úgy nem illik a bolondhoz a tisztesség.
  2 Miképpen a madár elmegy és a fecske elrepül, azonképpen az ok nélkül való átok nem száll az emberre.
  3 Ostor a lónak, fék a szamárnak; és vessző a bolondok hátának.
  4 Ne felelj meg a bolondnak az ő bolondsága szerint, hogy ne légy te is ő hozzá hasonlatos;
  5 Felelj meg a bolondnak az ő bolondsága szerint, hogy ne legyen bölcs a maga szemei előtt.
  6 Aki bolond által üzen valamit, lábait vagdalja el magának, és bosszúságot szenved.
  7 [Mint] a sántának lábai lógnak, úgy a bölcsmondás a bolondoknak szájában.
  8 Mint aki követ köt a parittyába, úgy [cselekszik], aki a bolondnak tisztességet tesz.
  9 [Mint] a részeg ember kezébe akad a tövis, [úgy akad] az eszes mondás a bolondoknak szájába.
  10 Mint a lövöldöző, aki mindent megsebez, olyan az, aki bolondot fogad fel, és aki csavargókat fogad fel.
  11 Mint az eb megtér a maga okádására, úgy a bolond megkettőzteti az ő bolondságát.
  12 Láttál-e oly embert, aki a maga szemei előtt bölcs? A bolond felől [jobb] reménységed legyen, hogynem mint afelől!
  13 Azt mondja a rest: ordító [oroszlán] van az úton! oroszlán van az utcákon!
  14 [Mint] az ajtó forog az ő sarkán, úgy a rest az ő ágyában.
  15 Ha a rest az ő kezét a tálba nyújtotta, resteli azt csak szájához is vinni.
  16 Bölcsebb a rest a maga szemei előtt, mint hét olyan, aki okos feleletet ad.
  17 Kóbor ebet ragad fülön, aki felháborodik a perpatvaron, amely őt nem illeti.
  18 Mint a balga, aki tüzet, nyilakat és halálos szerszámokat lövöldöz,
  19 Olyan [az], aki megcsalja az ő felebarátját, és azt mondja: csak tréfáltam!
  20 Ha a fa elfogy, kialuszik a tűz; ha nincs súsárló, megszűnik a háborgás.
  21 Mint az elevenszénre a holtszén, és a fa a tűzre, [olyan] a háborúságszerző ember a patvarkodásnak felgyújtására.
  22 A fondorlónak beszédei hízelkedők, és azok áthatják a szív belsejét.
  23 [Mint] a meg nem tisztított ezüst, mellyel valami agyagedényt beborítottak, [olyanok] a gyullasztó ajkak a gonosz szív mellett.
  24 Az ő beszédeivel másnak tetteti magát a gyűlölő, holott az ő szívében gondol álnokságot.
  25 Mikor kedvesen szól, ne bízzál ő hozzá; mert hét iszonyatosság van szívében.
  26 Elfedeztethetik a gyűlölség csalással; de nyilvánvalóvá lesz az ő gonoszsága a gyülekezetben.
  27 Aki vermet ás [másnak], abba belé esik; és aki felhengeríti a követ, arra gurul vissza.
  28 A hazug nyelv gyűlöli az általa megrontott [embert], és a hízelkedő száj romlást szerez.